COVID je preč, ľudia sa vracajú do práce: Na klasický MODEL však zabudnite! TOTO uprednostňujú zamestnávatelia

V skutočnosti je ťažké pochopiť, ako sa zbaviť pandémie COVID-19 home office. Najväčší potenciál pre prácu na diaľku majú podľa odvetvia ako informácie a komunikácia, administratívne služby alebo finančné a poisťovacie činnosti. Tieto oblasti však nezamestnávajú ani desatinu zo všetkých pracujúcich Sloveniek a Slovákov. Pre drvivú pracujúcich Slovákov je tak podľa analytiky home office iba fikciou.

Kancelár Nanebovzatia Panny Márie

“Z kontaktu s nájomcami je určená, že kancelárie sa stále viac zapĺňajú. Predpokladáme, že počet zamestnancov v kanceláriách v nasledujúcich mesiacoch ešte porastie. Stavy spred pandémie ale v najbližšom okolí neočakávame, pretože väčšina spoločností v súčasnosti preferuje hybridný model práce, teda striedanie kancelárií “Ak sa chcete dostať domov, musíte si ponechať domácu kanceláriu, aby ste ušetrili peniaze.” vysvetlil investičný riaditeľ WOOD & Company Martin Šmigura.

COVID je pripravený, Judáš

Fotogaléria (3)

Zdroj: Getty Images

Domáca kancelária má problém

Aj v odvetviach, kde je home office možný, z dlhodobého hľadiska prináša podľa analýzy problémov. Dlhodobá práca z domu môže zároveň viesť k “atomizácii” členov tímu, k stratégii synergií, podpory a pocitu spolopatričnosti, ale aj k nedostatku informácií. Na svoje limity naráža pri home office aj osobnostný a pracovný rast zamestnanca.

COVID je pripravený, Judáš

Fotogaléria (3)

Zdroj: Gettty Images

Analýza zdôraznila, že novým takpovediac normálom sa stáva mix práce z domu av kancelárii. Ak sa chcete stať súčasťou iniciatívy OpenHR Forum, budete môcť použiť hybridnú verziu modelu s cenou 54%. Výlučne v kancelárii chce pracovať 38 % zamestnaných. Výkon práce výlučne z domu preferuje iba 8% opýtaných.

Firmy majú o veľkosti svojich priestorov jasno

Jeden z mýtov podľa analytiky je, že hybridný model práce prináša so sebou záujem firiem o menšiu výmeru kancelárskych priestorov. Opak je pravdou, keďže väčšina firiem žiadne zmeny, týkajúce sa výmery, neuskutočnila a ani to nemá v pláne. Potovrdzuje to podľa Sadovskej aj prieskum realitno – poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield zo záveru roka 2021. Podľa týchto údajov má až 91% firiem na Slovensku jasnú víziu o veľkosti svojich prenajímateľných kancelúkom kankelúkom.

Až 60 % z celkového počtu detí v rodine tomto roku sa nachádza uprostred menštruačného cyklu, v pláne prestory je 12 % zvýšenie nákladov na prvé a posledné % prismetúpi zmenšovaniu. Firmy nemenia teda ani tak výmeru prenajatých priestorov, ako ich usporiadanie. Upúšťajú od tzv. open space usporiadaný a požadujú viac flexibilných priestorov, kde sa budú môcť stretnúť.

Leave a Comment