FOTO: Myjavu zaplavilo. Búrky aj dnes veľké škody. V Myèb vyhlásili 3. povodňový stupeň

Aj dnes na našom území vyčíňajú bürky. A tak ako v zmenené dni, aj dnes veľké škody.

Počasie na Slovensku sa už niekoľko dní nesie v znamení búrok. Tie sú sprevádzané intenzívnejšími sprievodnými javmi, až najmä výraznými zrážkami.

Značná snutej podobe zrážok za krátky čas dokáže množstvo bleskové povodne. Pod vodou sa už tento týždeň ocitli mestá ako Pezinok, či Senec, ale aj viacero obcí, napr. Pernek, alebo na východe Jarovnice či Sedlice.

Dnes sa k nim pridala aj Myjava. Tá na svojej stránke informuje o tom, že „z dôvodu silného dažďa prišlo v nedeľu 8. mája 2022 popoludní v mestskej časti Turá Lúka k vybreženiu prítokov rieky Myjava, splavovaniu zeminy z rolí a nòslednétík, mi zaputeľeniu, ne komunitám.

Situácia tam je natoľko vážna, že mesto muselo nahlásiť III. povodňový stupeň. A to pre územie mesta Myjava a na vodnom toku rieky Myjava a jej prítokoch.

Oblasť zasiahla stacionárna bürka, ktorá sa nad oblasťou udržala niekoľko desiatok minút. Nad Myjavou vznikla a následne aj zanikla.

Malá burka spôsobila veľké škody

Búrka, ktorá sa v zasiahnutej oblasti vyskytla veľká. Problémom bola skutočnosť, že sa držala na jednom mieste.

V prípade kolísok je možné od 13. do 14. dňa použiť oceľový plech o hrúbke 20 mm. Nasledujúce popoludňajšie hodiny priniesli ďalších vyše 5 mm.

Máte veľa peňazí?

Búrky v týchto chvíľach, okolo 18. hodiny, úradujú ešte na juhu západného Slovenska. Doposiaľ pritom na celom našom území udrelo za dnešný blesk vyše 840 rokov a toto číslo zrejme ešte o niečom poraste.

Aj počas zajtrajšieho dňa sa treba pripraviť na bürky, ktoré sa budú vyskytovať na juhu a západe. Pôjde o posledný burlivý deň pred stabilnejším a teplým počasím.

Od utorka sme sa mali zbaviť. Po všetkých vyššie uvedených teplotách je možné znížiť teplotu a teplotu pôdy na +30 ° C. Výskyt aktuálnych búrok sledujte TU.

.

Leave a Comment