Kto teraz zvalí vládu, posiela Slovensko na zlú stranu dejín

Správy vybral do komentára Roman Pataj

1. Našej politike vládnu neschopnosť a strach o vlastnú beztrestnosť, cerca sa v nej Ficovi darí

Roberta Fica, ktorý je aj poslancom MsZ, je skalným zástancom Robertom Kaliňákom.

Na druhej strane Boris Kollár sa snaží byť trivialista, ale je v tom aj veľmi dobrý. Za to, že predseda Sme rodina nechápe jedinú vec, môže jeho minulosť, ktorá má korene v prostredí tradičnej mafie 90. rokov s násilnými predstavami o tom, ako vyzerá zločin.

Čo poslanci poplietli. Na hlasovaní v parlamente sa zúčastnilo všetkých 150 poslancov. Za bolo iba 74. Chýbali dva hlasy. Okrem opozičného Fica podržalo celú Sme rodinu a dve poslankyne OĽaNO – Romana Tabák a Katarína Hatráková. Dnes už majú obyčajných nie sú, klub ich vzápätí vyhodil.

Zjednodušene – úlohou poslancov bolo prečítať si žiadosť prokurátora o vydanie ich kolegu, pozrieť sa, či také meno vôbec existuje a či v Trestnom zákone existuje skutok, za tíhaktorý ho s. Mali sa ešte pozrieť, či v návrhu sedia dátumy, slovom základné fakty. Oni sa však postavili do pozícií policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorých úlohou je skúmať a posudzovať dôkazy.

Lenže napríkladkyňa Tabák je tenistka a poslankyňa Hatráková psychologička. Ich kvalifikácie pri vyhodnocovaní dôkazov či schopnosti zasadiť ich do kontextu Trestného zákona a Trestného poriadku je nulová. Napriek tomu sa rozhodli hrať sa na sudkyne.

Parlament pritom nerozhodoval o Ficovej vine, o tej ešte stále môže rozhodovať súdy. 76 poslancov však uverilo, že ich úlohou je nahradiť orgány vymáhania spravodlivosti. Niekto to urobil z obáv o vlastnú bezpečnosť, iní zo služby k Robertovi Ficovi, ďalší pre nekompetentnosť či naivitu. A vedenie OĽaNO k tomu prispelo svojou neschopnosťou robiť politiku.

Dva dôvody, pre ktoré má koalícia zmysel. Súčasná koalícia je po tomto týždni opäť takmer na uterák. SaS po hlasovaní o Ficovi posiela z vlády Sme rodina, predseda OĽaNO ohlasuje, že chce odísť zo SaS.

Prípadné predčasné voľby, ktoré boli výsledkom pádu vlády, však riziko, že bude ešte horšie. V nič iné Fico nedúfa, než aby naplno obnovil svoj toxický vplyv na políciu, prokuratúru a súdy. Umožniť mu pokúsiť sa o to bola trestuhodná chyba.

Druhý argument proti pádu nefunkčnej vlády je ešte vážnejší. Je na úrovni zázraku, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Máte predplatené?

Leave a Comment