MIMORIADNY ONLINE Putin má dnes prejav, na ktorý čaká celý svet: Môže naznačiť ďalší vývoj vojny na Ukrajine

Naživo z Ukrajiny

Pohľad na zničené ukrajinské mesto Boroďjanka

ONLINE

7:00 Putin prednesie prejav, ktorý môže naznačiť ďalší vývoj vojny na Ukrajine

Ruský prezident Vladimír Putin dnes v Moskve prednesie pri príležitosti 77. výročia porážky nacistického nemeckého prejavu, ktorý bude vo svete ostro sledovaný s ohľadom na ďalší vývoj vojny na Ukrajine. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov minulý týždeň poprel, že by sa prezident chystal 9. mája oznámiť Ukrajine oficiálnu vojnu. Zároveň poprel, že v tento deň Rusko vyhlási všeobecnú mobilizáciu.

Vladimír Putin

Fotogaléria (9)

Vladimír Putin
Zdroj: SITA / Michail Klimentyev, Sputnik, Kremeľ Pool Photo via AP

Moskva a ruské mestá si každoročne víťazstvo nad nacizmom pripomínajú ďalšími vojenskými prehliadkami. Tento rok neboli do Moskvy pozvaní žiadni zahraniční predstavitelia a aj vojenská technika a vojaci budú podľa médií na prehliadke menej ako v minulom roku. Do ale zapoja účastníkov ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú Moskva označuje ako špeciálne úlohy s cieľom demilitarizácie a “denacifikácie” susednej krajiny.

Vladimír Putin bude chcieť podľa západných predstaviteľov využiť symbolický význam, ktorý vo sviatok 9. mája predstavuje. V snahe ovláda Ruska aspoň čiastkové úspechy na Ukrajine môže napríklad oznámiť úplné ovládnutie mesta Mariupol alebo na pripojenie separatistických regiónov Ukrajiny. Mohol by tiež poukázať na eskaláciu konfliktu a poskytnúť potrebu väčšieho nasadenia.

6:10 Spojené štáty americké oznámili, že 50 miliónov amerických dolárov nebude použitých na vyplatenie viac ako 50 miliónov dolárov na pomoc prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Kanadský premiér Justin Trudeau bol predtým v ten deň prítomný na trojdňovej konferencii s ruským prezidentom Volodymyrom Zelenským, bývalým predstaviteľom agentúry Reuters.

Justin Trudeau a Volodymyr

Fotogaléria (9)

Justin Trudeau a Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA / AP Photo / Efrem Lukatsky)

Do Záporožia dorazili civilisti evakuovaní z Azovstaľu a Mariupola

Osem autobi so 174 civilistami vrátane posledných 40 ľudí evakuovaných z oceliarní Azovstaľ v prístavom meste Mariupol dorazilo v nedeľu večer do Ukrajinou kontrolovaného Záporožia. Informácie o vašom reportérovi AFP. Úspešnú evakuáciu potvrdila aj mariupolská mestská rada.

Kolóna autobusov vás odvezie na 200 kilometrov dlhú cestu, ktorá je teraz blízko hlavnej cesty a civilnej cestnej správy The Guardian de výpočúv.

MIMORIADNY ONLINE Putin má

Fotogaléria (9)

Zdroj: SITA / AP Photo / Francisco Seco

“S istou potvrdzujem, že sa nám dnes (v nedeľu) podarilo dostať do bezpečia z pekla Mariupola ďalších 174 ľudí,” Na Twitteri to zverejnila humanitárna koordinátorka OSN na Ukrajine Osnat Lubraniová. “Naša práca ešte nie je dokončená. Nezabúdame na tých, ktorí tam zostali,” dodala.

V podzemí areálu spustošených oceliarní sa ešte nachádzajú ukrajinskí vojaci, obkľúčení ruskými jednotkami, ktorí však odmietajú odmietajú. Oceliarne Azovstaľ sú poslednou baštou ukrajinského odporu v Mariupole. Desiatky civilistov tam boli väznené niekoľko týždňov s malým množstvom jedla, vody alebo liekov.

MIMORIADNY ONLINE Putin má

Fotogaléria (9)

Zdroj: SITA / AP Photo / Francisco Seco

Ich evakuácia, ktorú sprostredkovali Organizácia Spojených národov a Medzinárodný výbor Červeného kríža, sa začala minulý víkend, no sťažili ju obnovené boje. Lubraniová uviedla, že za uplynulých desať dní sa podarilo evakuovať z Mariupole viac ako 600 ľudí, žiadne množstvo ďalších ľudí sa nedostalo do konvojov.

Zelenskyj: Rusko zabudlo na všetko, čo bolo dôležité pre víťazov 2. svetovej vojny

Rusko zabudlo na všetko, čo bolo dôležité pre víťazov druhej svetovej vojny. Ale Ukrajina a celý slobodný svet mu to pripomenie, aby nikto nezabudol. Aby skutočne dôležité slová – “nikdy viac” – ktoré sa každoročne opakujú v celom slobodnom svete v dňoch spomienky na obete druhej svetovej vojny, opäť získali na váhe. Vo svojom nedeľňajšom večernom príhovore, zverejnenom na svojej oficiálnej stránke, à povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Odsúdil útoky ruskej armády na východe Ukrajiny, pričom konkrétne spomenul útok na školu v obci Bilohorivka v Luhanskej oblasti, pri ktorej podľa neho zahynulo 60 ľudí. “Civilisti, ktorí sa pred ostreľovaním jednoducho ukryli v škole. Išlo o cielený útok na školu. Ďalší zločin okupantov,” so Zelenským.

Spomenul aj raketový útok v Odeskej oblasti, ktorý opäť zasiahol obytnú budovu, ako aj ostreľovanie v oblasti mesta Sumy, v Donbase a Charkovskej oblasti. “Ako keby dnes nebolo 8. mája. Ako keby zajtra nebolo 9. mája, keď by mal mať hlavné slovo mier. Pre všetkých normálnych ľudí,” uviedol ukrajinský prezident.

“Som istý, že tento deň (8. mája) na Ukrajine ukázal, že sme už plnohodnotnou súčasťou slobodného sveta a zjednotenej Európy. Je to v zjavnom protiklade k osamelosti moskvyávý, Moskvy vývn vyvj usatvoril Zelenskyj.

MIMORIADNY ONLINE Putin má dnes prejav, na ktorý čaká celý svet: Môže naznačiť ďalší vývoj vojny na Ukrajine

Leave a Comment