Nenatierať à netočiť. Toto je správny postup, ako si vybrať kliešťa

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, pričom je dôležité vybrať celé telo aj s hlavičkou. Neodporúča sa kvapkať na neho olej, prèsže sa začne dusiť a natrávenú krv vrátiť späť do rany. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je lepšie získať Úrad zdravotníckej pomoci, radí verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

“Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdžitejúť, ho pretrhnúť.

Po jeho odstránení je potrebné miesto okamžite vydezinfikovať liehom či jódovou tinktúrou z lekárne, prípadne iným prípravkom s obsahom alkoholu. Vydezinfikovať treba aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina zo poškodeného tela nacicaného kliešťa. “Kliešťa po odstránení nikdy nemliaždite prstami. Hoďte ho do wc misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe alebo v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite .

ÚVZ zároveň pripomína, že v rámci prevencie je lepšie vyhýbať sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, teda okrajom lesov, vyšším porastom tráv či krovinám. V prírode najviac využíva najviac repelent a oblečenie, ktoré pokrýva časti tela čo. “Hlavne dlhé nohavice, ponožky, do ktorých si zasuniete nohavice, najvhodnejší je svetlý odev, na ktorý parazita skôr zbadáte,” spresnili. Hneď po návrate domov radia prekontrolovať celé telo a osprchovať sa.

.

Leave a Comment