ONLINE Prvá dáma USA sa presunula na východ: Stretla sa aj s utečencami! Na hraniciach ju privítal premiér

Na veľvyslanectve absolvovalo stretnutie s rodinou amerických diplomatov. V nedeľu ju v Košiciach privítali primátor mesta Jaroslav Polaček a košický župan Trnka. Neskôr sa presunie na hranice s Ukrajinou, kde sa stretne s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom vnútra Romanom Mikulcom.

Prvá dáma USA na východe Slovenska

Aktualizované 17:04 Prezidentka SR Zuzana Čaputová prjme v pondelok v Prezidentskom paláci v Bratislave prvú dámu USA Jill Bidenovú v rámci jej návštevy Slovenska.

Aktualizované 16:37 Bidenová sa stretla v manželke Volodymyra Zelenského. Tá sa na verejnosti objavila prvýkrát od začiatku vojny. Prvá dáma USA prišla na Ukrajinu neohlásene. S prvou dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou sa stretli na Deň matiek. Bidenová na Ukrajinu vycestovala zo Slovenska, kde navštívila hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom, prípadne autom odišla do ukrajinského mesta Užhorod.

Prvá dáma USA strávila na Ukrajine asi dve hodiny ako Olenou Zelenskou sa stretla v budove miestnej školy. “Chcela som prísť na Deň matiek … Myslel som si, že je dôležité hovoriť ukrajinskému ľudu, že táto vojna musí skončiť … a že obyvatelia Spojených štátov stoja pri Ukrajincoch,” uviedla Bidenová.

Aktualizované 15:34 V závere návštevy hraničného priechodu, ktorú absolvovala aj v sprievode ministra vnútra Mikulca, sa poďakovala občanom Slovenska, pričom vyzdvihla “otvorenú náruč, otvorené domovy a otvorené srdcia” slovenský. Bidenová zároveň deklarovala podporu USA Slovensku a jeho obyvateľom, keďže “hrozba za hranicami je stále”.

Aktualizované 15:33 Ako uviedol, počas rozhovorov s policajtmi, colníkmi, hasičmi, vojakmi a dobrovoľníkmi, ktorí na ukrajinsko-slovenskej hranici pôsobia od začiatku vojnového konfliktu, Bidenová ocenila ich prácu. “Bolo vidieť, že si to veľmi vážim. Ocenila a vyzdvihla aj ich ľudskosť, ktorú do celej práce prinášajú,” povedal s tým, že o ich správaní k vysídlencom sa mala Bidenová dozvedieť od ukrajinských matiek, s ktorými sa v nedeľu stretla v Košiciach.

Aktualizácia o 15:30 hod. Premiér Eduard Heger nedávno vstúpil do Spojených štátov amerických. “Vyjadrila týmto solidaritu”, povedal na tlačovke po stretnutí. Zajtra sa mala stretnúť s prezidentkou a predstaviteľmi vlády. Bidenovú najviac zaujímalo, ako to na hraniciach vyzeralo prvé dni vojny.

Aktualizované 15:24 Bidenová prejavila osobný záujem navštíviť našu východnú hranicu, ktorá je prvým nárazníkom pri prijímaní utečencov prichádzajúcich z vojnou zmietajúcej sa Ukrajiny.

Práve ministerstvo vnútra riadi Ústredný krízový štáb SR a nadrezortnú pracovnú skupinu, ktorej úlohou je koordinovať všetky súvisiace činnosti s prílevom osôb z vojnou postihnutej oblasti. “Chcel som touto cestou poďakovať všetkým zložkám ministerstva, ktoré sú počas návštevy manželiek amerického v plnom nasadení. Len v Košickom samosprávnom kraji sa o bezpečnosť sústreďujú aj manželia v. povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Aktualizované 14:58 Jill Bidenovej, ktorá je tiež členkou Spojených štátov amerických, je jedinou osobou v Spojených štátoch, ktorá si nedokázala zarobiť na živobytie. Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom je v súvislosti s vojnovým cunflittum na Ukrajine najvyťaženejším. V čase návštevy Bidenovej bol v prevádzke len pre nákladné autá a jej návšteva bola spojená s prísnymi bezpečnostnými opatreniami.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Zdroj: TASR / Roman Hanc

Aktualizované 14:57 V provizórnej kaplnke sa na konci hodinovej návštevy spolu s Bidenovou pomodlila za Ukrajinu, všetkých ľudí, ktorí na Slovensko prichádzajú z vojnej zmietanej krajiny a rovnako za tých, rovnako za. Na záver sa tiež poďakovala všetkým ľuďom na Slovensku, že otvorili svoje domovy a srdcia ukrajinským utečencom. Upozornila, že USA stojí v súvislosti so vzniknutou situáciou pri Slovákoch. Následne sa cez hranicu s delegáciou presunula na Ukrajinu.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Zdroj: TASR / Roman Hanc

Aktualizované 14:35 Bidenová sa priamo na hraničnom priechode porozprávala aj s tamojšími hraničnými policajtmi, hasičmi a pristavila sa aj pri dobrovoľníkoch pracujúcich v hangári hraničného priechodu. O dianí v súvislosti s utečencami pri priechode a zaangažovaní jednotlivých zložiek ju skontrolovať zástupca migračného úradu SR Branislav Tichý. Prvá dáma USA vyjadrila vďaku za prácu, ktorú v tejto neľahkej situácii vykonáva.

Aktualizované 14:25 Prvá dáma USA v sprievode predsedu vlády SR Eduarda Hegera, jeho manželky a ministra vnútra Romana Mikulca v nedeľu napoludnie navštívila hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom. Zaujímala sa o prácu dobrovoľníkov a zložiek pomáhajúcich ukrajinským vojnovým utečencom. V prípade Ukrajincova je v USA len hŕstka potravín a zásob.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Zdroj: TASR / Roman Hanc

Aktualizované 12:22 Podľa slov riaditeľa územného spolku Slovenského Červeného kríža v Michalovciach Aleny Kniežovej sa na návštevu prvej dámy USA “špeciálne” nepripravovali. “Pravovali sme sa ako na každý iný deň. Zabezpečili sme hygienu, všetko, čo potrebujeme do našich priestorov,” uviedla.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Réžia: TASR / František Iván

Spolu s kolegyňou dobrovoľníčkou dopoludnia o zachránili jednu bolesť hlavy. Okrem situácie na Ukrajine existuje množstvo nebeských skupín, predátorov, čo sú Bidenovej alebo ukrajinsky hovoriace krajiny, ktoré majú veľmi vysokú aktivitu v USA. “To je mi ľúto. podotkla Kniežová. “Dúfam, že sa s ňou podarí aj trochu porozprávať a poďakovať za podporu americkému národu,” povedal ukrajinský dobrovoľník IOM, študent Univerzity Mateja Bela Vladislav Plukči.

Aktualizované 12:15 hod. Dobrovoľníci pomáhajú ľuďom utekajúcim pred vojnovým konfliktom na Ukrajine na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom vnímajú nedeľnú návštevu prvej dámy USA ako veľkú poctu. Na jej príchod sa však zvlášť nepripravovali.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Réžia: TASR / František Iván

„V minulosti sme sa podieľali aj na organizácii Organizácie Spojených národov pre Organizáciu Spojených národov, UNICEF, UNICEF, Medzinárodnej organizácie pre organizáciu Spojených národov (IOM), Organizácie sv. Čerzéhově, Čerzéhovė, Čerzéhovė na hranici a pomáhali utečencom,“ Podľa Lucia Kolpakovej, vysokej komisárky OSN pre humanitárne záležitosti (UNHCR), Bidenová oznámila, že bude spolupracovať so Spojenými štátmi.

Aktualizované 11:56 Ukrajinské mamičky veľmi pozitívne hodnotili prítomnosť prvej dámy USA, mnohé do poslednej chvíle netušili, že príde. Utečenka Katarína prišla z Kyjeva s dvoma synmi a ďalší spolo s otcom bránia Ukrajinu. “Prvej dáme som povedala, že dúfam, že sa keď sa vrátim k svojej manželke, tak mu budem, že moje ukrajinské ženy sa chceme čo najskôr vrátiť k svojim mužom, do svojich mužov, do svojich domácich devov, to dúfam, že mu to povie, “ povedal pre médiá.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Aktualizované 23:54 hod. Riaditeľka školy Renáta Obšatníková priblížila, že sa s Bidenonou stretli pri príležitosti Dňa matiek. “Chceli sme si dnes uctiť slovenské aj ukrajinské mamičky, deti pre nich vytvorili darčeky. Myslím si, že prvá dáma bola veľmi prirodzená, ľudská, naše ukrajinské mamičky vôbec nevedeli, kto a po stretnutí s ňou boli, ak budem prekvastren milíčná” zhodnotila riaditeľka.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Aktualizované 11:52 Okrem dobrovoľníkov viedla Bidenová konverzáciu aj s niekoľkými utečencami, ktorí sa v centre nachádzali. Zaujímalo ju, prišli, čo sa stalo s ich domovom, prípadne čo prežívajú po príchode na Slovensko. V centre strávil približne hodinu, následne sa presunula na základnú školu na Tomášikovej ulici, kde nedávno vznikli dve triedy pre ukrajinských žiakov. “Táto škola veľmi pomáha, aktuálne tam je 60 detí, o ktoré sa starajú, pani riaditeľka zároveň spustila vyučovanie v slovenčine pre ukrajinských rodičov, ktorí v Košiciach sú a pomája im sakto,” dodal Polaček.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Aktualizované o 23:40 hod. “Je to pre nás veľká česť, že prišla, svedčí to o tom, že to tu máme dobre a ľudia dostanú pomoc, poskytnúť ktorú,” Uviedol koordinátor centra Roman Dohovič s tým, že aktuálne sa v priestoroch autobiovej stanice strieda približne 60 dobrovoľníkov a prevádzka je zabezpečená 24 hodín denne. Odhadom na tomto tranzitnom mieste vybavia približne 300 až 400 ľudí za deň. “Títo ľudia väčšinou len prechádzajú cez Košice, vieme poskytnúť núdzové ubytovanie v kontajneroch, ponúkneme im jedlo, možnosť dopravy, prvú lekársku pomoc, právne konzultovať záre, nejakj zá ozrejmil Dohovič.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Aktualizované 11:35 “Pre mňa osobne je to dôležitý zážitok, pre Košice je ale dôležitý, že sa opäť dostali do mapy, že sa o našom meste bude stále sveta ďalej, že sme kultúrne a mnohonárodné mesto a že sme ochotní, pomáhať” skonštatoval primár Košíc Jaroslav Polaček. Verí, že svojou vliala prvá dáma energiu a nádej všetkým, ktorí sa nachádzajú utečencom z Ukrajiny pomáhať, či už ide o neziskové organizácie, samosprávu alebo dobrovoľníkovtuz.

Aktualizácia 10:11 V súvislosti s prítomnosťou prvej dámy platia na území Košického kraja prísne bezpečnostné opatrenia, Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií rezortu vnútra ich prijal viacero.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Aktualizované 10:06 Okrem dobrovoľníkov viedla konverzáciu aj s niekoľkými utečencami, ktorí sa v centre nachádzali. Zaujímalo ju, prišli, čo sa stalo s ich domovom, prípadne čo prežívajú po príchode na Slovensko. V centre strávil približne hodinu, následne sa presunula do Základnej školy na Tomášikovej ulici, kde nedávno vznikli dve triedy pre ukrajinských žiakov.

Aktualizácia o 10:00 Prvá dáma prišla v Košiciach krátko pred pol deviatu. S kyticou ste privítali košického primátora a župana. Jej prvé kroky viedli do košického hotspotu, kde sa stretla s utečencami z Ukrajiny aj s dobrovoľníkmi, ktorí im pomáhajú. Podpora a uznanie vyjadrila dobrovoľníkom a predstaviteľom krízového centra pre utečencov v Košiciach, s ktorými sa v ranných hodinách stretla v rámci návštev Slovenska.

Aktualizované o 21:45 hod. Bidenová si po príchode do Bratislavy uctila pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na sociálnej sieti o tom informujeme americkú ambasádu na Slovensku.

“Musíme chrániť slobodu médií a spolupracovať proti korupcii. Nikdy nezabudni na Tvoju odvahu, Ján,” odkázalo veľvyslanectvo USA. Bidenová vzdialenosť hold zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej položením kvetov k ich pamätníku na bratislavskom Námestí SNP.

Prvá dáma USA na Slovensku

O autobusovej stanici navštívi krízové ​​centrum pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny. Pri príležitosti Dňa matiek absolvuje stretnutie so slovenskými a ukrajinskými mamami i deťmi. Na druhej strane Vyšné Nemecké, blízky spolupracovník SR Eduardom Hegerom, bol členom ministerstva Romanom Mikulcom.

ONLINE Prvá dáma USA

Fotogaléria (17)

Réžia: TASR / Pavel Neubauer

Navštívia dobrovoľníkov a predstaviteľov zložiek, ktoré zabezpečujú východnú hranicu a pomáhajú utečenom z Ukrajiny. V pondelok (9. 5.) sa Jill podľa agentúry AP plánuje stretnúť aj s ďalšími členmi slovenskej vlády a prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

Leave a Comment