Počasie sa mení. Pri izbovej teplote a teplote +30 ° C je teplota veľmi nízka.

Počas uplynulých dní panovalo na našom území mimoriadne nepriaznivé počasie. Bolo síce teplo, no popoludní sa vyskytovali početné bürky. Tomu je však koniec. Od utorka nás čaká krásne, teplé, ba priam až horúce počasie. Už teraz je však zjavné, že nás tento týždeň ešte potrápia silné burky.

Niekoľko dní sa situácia v našej oblasti nezmenila. Do našej oblasti zatekal teplý vzduch, no súčasne sa vo vyšších vrstvách nachádza výšková tlaková níž, ktorá v našej oblasti zabezpečovala vlhkosť. Práve vďaka prítomnosti teplého a vlhkého vzduchu dochádza na našom území k výraznej tvorbe kopovitej oblačnosti, z ktorej sa postupne formovali prehánky a bürky.

Búrky boli veľmi stacionárne, prakticky sa nepohybovali, čo spôsobovalo problémy. Najnebezpečnejším sprievodným javom bol prívalový dážď, ktorý počas uplynulých dní vytopil hneď niekoľko obcí. Situácia sa však počas víkendu začala meniť a búrok ubudlo.

Situácia sa výrazne zmení. V priebehu dňa je ešte možnosť toho, že sa vyskytnú na juhu západného Slovenska slabé burky, ale ich riziko je veľmi nízke. Slovensko po burkách čakajú horúčavy a slnečné počasie.

Pri izbovej teplote +30°C

Počasie v našej oblasti začína ovplyvňovať tlakovú výšku, ktorá sa v týchto chvíľach presúva z Poľskej smerom nad Balkán. Táto níž prinesie už od zajtra na naše územie prevažne jasné až polooblačné počasie.

Čakajú nás teda slnečné dni, ale spolu s tým aj vysoké teploty. Ešte v utorok bude pomerne príjemne. Maximálna teplota teploty vzduchu je +19 až +26 °C, čo nie je totožné s teplotou.

Ako sa tlaková výš dostane nad juhovýchodnú Európu tak po jej zadnej strane začne do našej oblasti prúdiť od juhozápadu veľmi teplý vzduch. Vaka nemu sa ešte viac zvýšia teploty, ktoré budú atakovať hranicu à +30°C. Maximálna teplota nádrže je +23 až + 28 ° C a teplota je +24 až + 30 ° C.

Horúčavy ukončia silné bürky

Numerické predpovedné modely nám už chcem, čo bude nasledovať ďalej. Podľa aktuálnych predpovedí začne v druhej polovici týždňa pokračovať cez Európu studený front.

Ten sa mal vlniť, čo bude veľmi nebezpečné. Na jeho vlnách sa budú vytvárať silné bürky. Pozornosť treba venovať už štvrtku. Bude síce aj okolo +30 °C a teplo, ale nad Českom a Poľskom sa už bude vlniť studený front, ktorý počas dňa prinesie bürky. Tie sa vo štvrtok popoludní dostanú aj nad naše územie.

Vo štvrtok treba predovšetkým pripraviť na silné bürky v severozápadných oblastiach nášho územia. Zatiaľ čo uplynulé dni boli bürky sprevádzané predovšetkým lejakmi, tak od štvrtka budú bürky ešte o čosi nebezpečnejšie. Vyskytovať sa budú aj silné poryvy vetra a hrozia aj krúpy, prípadne extrémnejšie nebezpečné sprievodné javy.

Aj piatok bude bürlivý, no studený front sa už bude prichádzať nad našim územiam av piatok hrozia burky predovšetkým v juhovýchodnej polovici územia.

.

Leave a Comment