Pravidelní operátori v aukčnej línii 5G. 4ka nechápe, čo urobil jej konkurent

Provideri vítajú, že sa dostali k dôležitému pásu, ktorý prinesie klientom vysokú rýchlosť.

Ako prvé médium sme ešte v deň skončenia štátnej 5G aukcie Frekvencia signálu 3,4-3,8 GHz je rovnako vysoká ako frekvencia. Mimoriadne dôležité frekvencie úspešne vydražili mobilní operátori Orange, Telekom, O2 à 4ka.

Traja najväčší operátori získali veľké množstvo tohto pásma – po 100 MHz a 4ka 90 MHz s tým, že do budúcnosti sa možno dostane k ďalším 10 MHz a bude v rovnakej pozícii akokokonkur. Spolu všetci štyria hráči zaplatia 63,6 milióna eur, ktoré za pásmo dostane štát. Viac o aukcii nájdete v samostatnom článku.Čítajte aj

Skončila 5G aukcia roka: Operátori zaplatili 63,6 milióna eur …

Od úspešných uchádzačov sme zisťovali, čo hovoria o výsledkoch a aké služby chcú získať cez získané pásmo. Podotýkame, k pásmu sa operátori dostanú až v nasledujúcich rokoch – súčasné povolenie platí do roku 2024 a 2025. Regulátor ale predpokladá, že by súčasní držitelia frequvencismoí modhpreda.

Už teraz pásmo majú k dispozícií Orange, O2 a Swan (4ka). Telekom má k nemu prístup len v Bratislave. O2 a Swan momentálne pracujú na predinštalovanom LTE-4G zariadení so vstavanou anténou, ktorú možno použiť ako diaľkové ovládanie.


5G aukcia: Čo hovoria operátori na výsledky

Zdroj: redakcia

Orange: Využívame ho pre 5G

Najväčší mobilný operátor, Orange, popisuje v stanovisku, že získal množstvo frecvenčného espectra za primeranú cenu.

„Získané spektrum plánujeme využiť primárne na rozvoj vysokorýchlostnej 5G siete. Prírastok frekvenčný blockchain nám po roku 2025 umožní ďalej zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb, “odkázala hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová.

Telekom je spokojný

Telekom uviedol, že „s výsledkom i priebehom aukcie sme spokojní“.

“Zakúpený blok 100 MHz nám umožňuje využitie plnohodnotnej šírky a kvality pásma pre poskytovanie 5G služieb v budúcnosti,” povedal hovorca Telekomu Michal Korec.

O2: Prináša to vyššiu investičnú istotu

O2 ocenilo reakciu regulátora, ktorý podľa neho nezohľadnil požiadavku o pridelenie frekvencie v spomínanom pásme v niekoľkoročnom predstihu, a aj transparentné výberové konanie.

„Ďalšia generácia prvých operátorov v oblasti budhizmu predchádza investíciu novej generácie digitálnej infraštruktúry novej generácie,“ povedala O2 Martina Výráov.

Operátor aj teraz intenzívne využíva frekvenciu z tohto pásma, cez ktoré primárne ponúka fixné bezdrôtové pripojenie pre domácnosti.

„Vysúťažené frekvencie plánujeme aj naďalej využívať pri prevádzke našej siete 5G, ktorú z minulého roka na Slovensku intenzívne budujeme,“ dodala.

4.: Neotravuj ma, nestriekaj O2

4ka je podľa svojich slov rada, že získala dôležité pásmo pre 5G sieť. 90 MHz blok vopred zostaveného vysokorýchlostného 5G vysokorýchlostného 5G vysokorýchlostného, ​​vysokorýchlostného, ​​20-hp blockchainu. Využívať ho chce pre poskytovanie mobilných a pevných 5G služieb.

Na druhej strane 4ka hovorí, že výsledok aukcie ju prekvapil. možno má byť, že ju konkurent cenovo prebil, aby získal pásmo, ktoré operátor doteraz využíval primárne pre fixné 4G pripojenie.4. prevádzkovateľ získal iné pásmo.

„Zatiaľ nerozumieme motivácii O2 preplatiť našu ponuku na spektrum, na ktorom máme umiestnenú všetku našu pomoc a tiež nás podľa nás pre O2 nemá žiadny špeciálny význam, snáď máme umiestnenú všetkuášnu a technológiu.

Prirodzene však platí, že v aukcii sa každý operátor môže uchádzať o blok a ako štátny regulátor uviedol, rozhodovala iba najvyššia suma. 100 MHz limit u operátora.

O2 iba skonštatovalo, že vyťažilo frekvenciu v pásme, „ktoré je najvhodnejšie v kombinácii s frekvenčným spektrom zohľadňujúcim nedávno. zrealizovaný proces refarmingu so spektrom 1 800 MHz “, a to aj za cenu vyšších nákladov.

Vhodné pre 5G

Frekvencia 3,4-3,8 GHz je nízka, a preto má mobilný operátor ako jediný mobilný telefón s nízkou kapacitou s pevnou 5G zostavou. Pri kombinácii pásiem môžu byť v 5G sieti rýchlosti dátových prenosov aj viac ako 1 Gbit/s.

V porovnaní s nižšími frekvenciami sa ale toto pásmo postupne zvyšuje a rovnako sa dostáva do interiéru. Operátor tak bude musieť postaviť viac základňových miest. Súčasné vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie je teraz k dispozícii pre pevné 4G zariadenia a teraz je dostupné aj pre 5G.

Leave a Comment