Pred 40 rokmi zomrel jazdec F1 Gilles Villeneuve

MONTREAL Od smrti ikonickej kanadskej prefektúry Gillesa Villeneuvea uplynie za menej ako 40 rokov.

Niekdajší pilot Formuly 1 zahynul 8. m 1982ja 1982 na nledsledky zranení z havárie v qalifikácii Veľkej ceny Belgicka na okruhu Zolder. Mal 32 rokov.

Mnoho skúsených pilotov, vrátane legendárneho Nikiho Laudu, označilo Villeneuva za najtalentovanejšieho a najtalentovanejšieho bojovníka na svete.

Narodil sa v Saint-Jean-sur-Richelieu v provincii Quebec a je najbližším majstrom sveta k najpopulárnejšej sérii motocyklov od roku 1979 vo Ferrari.

Debut proti F1

Jeho syn Jacques vybojoval v roku 1995 celkový triumf v IndyCar ao dva roky neskôr sa stal dodnes posledným tradičným tímom Williams vo Formule 1.

Gilles Villeneuve ototartoval kariéru v prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov v lokálnych pretekoch dragsterov ako amatér. Po predchádzajúcej licencii na sezónu šspešnú sezónu v lokomotíve Formuly Ford, po ktorej prešiel v roku 1975 predchádzať tejto sérii – Formula Atlantic.

Poáas záverečnej sezóny v tejto súťaži si vyskúšal už aj Formulu 1. Hoci συνώνυμο k jeho menu je Scuderia Ferrari, prvé preteky absolvoval v ročníku 1977 v konkurenčnom McLarene. V priateľskom zápase proti britskému šampiónovi Jamesovi Huntovi, Kanaďanovmu sponzorovi joko jeho výkonov prive vo Formule Atlantic.

Na VC Veľkej Británie debutov lepším kvalifikačným časom než ustálený pilot McLarenu Jochen Mass av pretekoch jedenásť po prehriatí motora. Šéfkuchár Teddy Mayer sa dlho plavil s 27-dňovým pilotom.

Predpokladal, bye bye bye v budúcnosti stál tým priveľa peňazí.

Villeneuve ostal bez angažmánu, nie však nadlho. Jediný Enza Ferrariho je rodák z Nata, ktorý má veľkú váhu a veľa vo vidine majsterky Európy Tazie Nuvolariho.

Dodržal nariadenia tímu

“Il Commendatore” je dlhodobo testovaný vo Fiorane a trpím ním už dlho a trpím ním dlho od narodenia v sezóne 1978.

In získal na Österreichringu svoje prvé pódium av záverečných domácich pretekoch, ktoré mali premiéru na okruhu Circuit Ile Notre-Dame, si pripísal debutové víťazstvo. From jeho smrti nesie táto montrealská trať názov Circuit Gilles Villeneuve.

O rock neskôr bol už v boji o titul s tímovým kolegom Jodym Scheckterom a pripravil ho oň len duch fair play. Villeneuve mal totiž šancu Juhoafričana predstihnúť na VC Talianka a stať sa majstrom sveta, no rozhodol sa držať nariadenia tímu.

Práve toto zmýšľanie sa stalo zhruba o dva a pol roka neskôr zárodkom jeho tragickej smrti.

Po nevydarenej sezóne 1980, v ktorej získal s poruchovým vozidlom len 6 bodov, a po niekoľkých dobrých výsledkoch, takže šťastie v tej nasledujúcej v Maranelle pochopili, toe to bez prehopili.

Prvé výsledky vo výcviku vo VC Talianska 1981 a po jazykových rapravách vstúpili do nového ročníka ako favorita.

Taliani mali na aprílovej cene San Marína opäť interné pravidlá – ak budú obaja jazdci v nájazde do záverečného kola na prvých dvoch miestach, zachovajú toto poradie do cieľa.

Villeneuve viedol pred francúzskym tímovým kolegom Didierom Pironim, ten však týmovú réžiu ignoroval a kolegu v Imole v úplnom závere predstihol. Kanaďan vtedy vyhlásil, že s ním už nikdy neprehovorí. Určite, ako kr btko bude toto “nikdy” trvať.

Tragická nehoda

Dvojkolesové hlavné motorové vozidlo sa presunulo do belgického Zolderu. Ten bol náhradou za nebezpečný okruh Spa-Francorchamps, medzi jazdcami sa však dočkal veľkej popularity.

K tragédii došlo v závere kvalifikácie a názory na okolnosti sa rôznia. Najaktuálnejšou verziou je pódium, ktoré nasleduje za Pironim v poslednej časti hry alebo za Villeneuveom.

Ten si v zhone za stihnutím ostrého kola nepripol bezpečnostné pásy av inštalačnom kole narazil v rýllosti prribliene 215 km / h do pomalšie idúceho Massa na Marchi.

Monopost Ferrari 126 C2 preletel zhruba 100 metrov a jazdca z neho vymrštilo do oplotenia. Jazdec bol v bezvedomí s fatálnou zlomeninou krku a pred transportom do zdravotníckeho centra mu poskytli lekári potrebnú pomoc.

Skonal o 21.12 h miestneho času v Univerzitnej nemocnici St. Raphael.

Miloval zadné kolesá na bariéru

Tragický vzostup medzi Villeneuveom a Pironim o ďalšiu ďalšiu dohru, ktorá bola takpovediac mrazivá. French in Belgium neštartoval, keďže sa po smrti svojho pilota odhlásil z pretekov.

Ď šíalších šiestich veľkých cien si však pripísal jedno víťazstvo a štyri pódia. Koniec jeho formulovej kariéry prišiel na nemeckom Hockenheimringu, kde utrpel počas ranného zahrievacieho kola zlomeniny oboch nôh, ktoré mu zabrilinili pokračovať vo svete rýchlych áut.

Napokon obsadil v celkovom hodnotení druhého miesta za Kekem Rosbergom, pričom veľa veľa, aby sa stal jediným živým jazdcom, ktorý ako neaktívny získal majstrovský titul (Rakúndıkım .m)

Zahynul o päť rokov neskôr po smrteľnej havárii v pretekoch rýchlostných člnov pri anglickom Ostrove Wight.

“Najradšej mal, keď sa zadné kolesá jemne dotkli bariye, vtedy vystúpil z auta as úsmevom povedal: ‘Pobozkal som bariye, perfectné!” tohto raketa.

Leave a Comment