prezident Čínskej ľudovej republiky Bielej légie, hokejistu Hossu aj ošetrovateľku, ktorá zomrela na covid

Meno ošetrovateľky Margity Kosturikovej nie je väčšinou známe. Pôsobila v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek az času na čas hovorila s novinármi o problémoch zdravotných sestier, no známu tvár z televíznych obrazoviek nebola.

Napriek tomu je jej zaradenie na zoznam dvadsiatich piatich osobností, ktoré v nedeľu vyznamenala prezidentku Zuzanu Čaputovú, nanajvýš aktuálne. Margita Kosturiková pracovala tridsať rokov v Centre sociálnych služieb Likava. Pri starostlivosti o klientov sa počas druhej vlny pandémie covidu-19 nakazila koronavírusom v januári 2021 zomrela. Krátko predtým, ako sa zdravotníkom dostali prvé vakcíny.

Jej príbeh v sebe nesie smutnú symboliku toho, ako pandémia covidu už druhý rok ovplyvňuje odovzdávanie štátnych vyznamenaní. Nielen z pohľadu výberu osobností, ktoré prezidentka Čaputová ocenila. Opať sa totiž posúval aj termín slávnostného ceremoniálu od úvodu nového roka až na koniec jari, keď sa pandemická situácia zlepšila. Tak isto à bolo aj vlani.

Biela légia aj pamätníčka transportu

Ošetrovateľka Kosturiková, vyznamenaná in memoriam Krížom Milana Rastislava Štefánika I. triedy za zásluhy o záchranu Ocenenie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za zásluhy o rozvoj zdravotníctva si prevzal aj záchranár a prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš.

Ceremoniál sa uskutočnil v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Foto – TASR

Hlava ocenila štátu aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Máte predplatené?

Leave a Comment