Prezidentka odovzdala vyznamenania dvadsiatim piatim osobnostiam

8. mája 2022 o 20:24 hod. ja Aktualizované 8. mája 2022 o 20:28 hod.

Čaputová vyzvala v príhovore na dialóg.

BRATISLAVA. Za každým jedným oceneným sa skrýva životný príbeh, ktorý priniesol dobro, ľudskosť a prospech našej spoločnosti.

V nedeľu to počas odovzdávania štátnych vyznamenaní uviedla v príhovore prezidentky SR Zuzana Čaputová.

“Nech je dnešný večer posolstvom, že si naša spoločnosť ctí práve takéto hodnoty. Buďme spoločnosťou, ktorá dokáže oceniť tiež malé každodenné víťazstvá ľudí. 20 rokov “, povedala prezidentka.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Odovzdávanie vyznamenaní považuje za oslavu víťazstva odvahy, vzdelanosti, obetavosti, pracovitosti a talentu ocenených.

Pre pandemickú situáciu presunuli odovzdanie štátnych vyznamenaní z januára na Deň víťazstva nad fašizmom. “Medzi dnešnými vyznamenanými sú aj ľudia, ktorí preukázali svoje hrdinstvo počas druhej svetovej vojny, v boji so skutočným, nie domnelým fašizmom,” priblížila prezident.

Víťazstvo nad fašizmom si podľa jej slov pripomíname “v trpkom contixte prítomnosti, keďže krutá vojna je priamo u našich susedov.”

Zdôraznila, že demokratickú demokraciu potrebné neustále chrániť a kultivovať. Hrozbou pre slobodu pritom podľa jej slov nemusí byť iba vojna, ale aj recidívy násilných a totalitných ideológií.

“Opravujme teda našu demokraciu, keď uvidíme jej chyby. Zdokonaľujme ju, ale nerozkladajme ju. Nerozoberme ju na súčiastky, ktoré nevieme vedieť.”

Zároveň hlava štátu vyzvala na dialóg, ktorý je predpokladom najlepších riešení. „Môžeme pri tom spolu nesúhlasiť, môžeme si nerozumieť, ale rešpektujme sa.

Ocenené osobnosti:

 • Zita Ádámová získal za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti školstva a národnostného školstva Rad Ľudovíta Štúra II. vyskúšal.
 • Mária Bartuszová dostala za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v memoriam Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
 • Kvetoslava Berkyová bola vyznamenaná Medailou prezidenta SR za významné zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti, najmä v oblasti práce s marginalizovanými komunitami.
 • Irena Brežná získal za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR Pribinov kríž II. skúsiť Vojtech Čelko obdržal Rad Ľudovíta Štúra II. pokúsil sa memorovať podrobnosti o SR v oblasti vedy, ako aj za šírenie dobrého mena SR v zahraničí.
 • Viliam Dobiáš získal za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti, najmä v oblasti zdravotníctva Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
 • Alžbeta Gwerková-Gollnerová dostala in memoriam Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj a tiež za ľudské práva a slobody a ich ochranu.
 • Za mimoriadny rozvoj SR v oblasti kultúry získal Milota Havránková Pribinov kríž I. preukázal.
 • Marián Hossa obdržal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti športu a Jozef Kaban obdržali rovnaké ocenenia za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí najmä v oblasti dizajnu.
 • Sergej Kopčáka Prezident Maltskej republiky je členom Slovinskej republiky a Poľskej republiky. vyskúšal.
 • Štefan Kopecký získal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj a tiež za rozvoj ľudských práv a slobôd a ich ochranu.
 • Margita Kosturiková dostala in memoriam Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy za zásluhy o záchranu ľudského života s nasadením vlastného života.
 • Milan Lapin obdržal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti vedy a Mária Mačošková złkala za významné zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry Medailu prezidenta Slovenskej republiky.
 • Rad Ľudovíta Štúra I. triedy získal za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti av oblasti zdravotníctva Jozef Mašura.
 • Michal Mego získal Rad Ľudovíta Štúra II. snažil sa memorovať zásluhy o rozvoj SR v oblasti vedy, najmä v oblasti onkológie. Rovnaké ocenenie obdržal za mimoriadny rozvoj SR v oblasti kultúry aj Petra Mikulíka.
 • Zuzana Mináčová obdržala Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR a za rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia získal Rad Ľudovíta Štúra II. vyskúšal Jana Oľhová.
 • Laura Špániková obdržala Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj a tiež za ľudské práva a slobody a ich ochranu.
 • Pre pamätník SR SR by som rád využil príležitosť navštíviť Rad Ľudovíta Štúra II. vyskúšal Matej Tóth.
 • Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj a tiež za rozvoj ľudských práv a slobôd a ich ochranu získali in memoriam Albert Pučik, Eduard Tesár a Anton Tunega.

.

Leave a Comment