Prezidentka udelila štátne vyznamenania 25 osobnostiam

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v nedeľu ocenila 25 osobností spoločenského, kultúrneho a športového života, z toho šesť in memoriam. Štátne vyznamenanie udelila aj tento rok v náhradnom termíne. Ceremoniál sa uskutočnil v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Na slávnosti sa zúčastnili SR Boris Kollár (Sme rodina) z Národnej rozhlasovej stanice Eduard Heger (OĽANO), Ivan Ivan Fiačan a Ivanalší predstaviteľ verejného života.

Radom Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam ocenila prezidentku za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí sochárku Mariu Bartuszovú. K pripomenutiu si demokratizácie sveta, Judské práva a slobody a ich ochranu in memoriam získala literárna historička a prekladateľka Alžbeta Gwerková-Göllnerová. In memoriam ocenila prezidentku aj Alberta Púčika, Eduarda Tesára a Antona Tunegu, členov antikomunistického kresťanského hnutia, ktorí boli v rámci politických procesov v 50. rokoch odsúdení na trest smrti.

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy získal Vojtech Čelko za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti vedy, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Iamalšími ocenenými sú záchranár Viliam Dobiáš a detský kardiológ Jozef Mašura za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti, najmä v oblasti zdravotníctva.

Prezident Radom Ľudovíta Štúra I. triedy aj Lauru Špánikovú, preživšiu z prvého transportu do kondentračného tábora Osvienčim, ​​ktorá si však vyznamenanie už nestihla prevziať, zomrela v apríli. Ocalším oceneným je Štefan Kopecký, a to za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

Rad Ľudovíta Štúra II. osvedčená Zita Ádámová na memoriál SR či v školstve, ako aj nová škola. Za memoriál SR alebo vlas of the sport of the ocenila hlava štátu hokejistu Mariána Hossu a chodca, olympijského víťaza Mateja Tótha. Vyznamenanie patrí aj automobilovému disajnérovi Jozefovi Kabaňovi za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.

Rad Ľudovíta Štúra II. Skúste zo svojho života so SR SR v oblasti onkológie vyťažiť maximum, s pomocou Michala Mega. Sergej Kopčák bol ocenený za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí. SR SR nie je väčšinou jediným prezidentom klímy Milana Lapina.

Režisér Peter Mikulík získal Rad Ľudovíta Štúra II. sa snažil zapamätať zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry. Tu je vyznamenanie Jany Oľhovej prevzala za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry a umenia.

Críž Milana Rastislava Štefánika I. triedy in memoriam získal zdravotnú sestru Margitu Kosturíkovú za záchranu ľudského života s nasadením vlastného života.

Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR si prevzala fotografka Milota Havránková, ako aj fotografka Zuzana Mináčová. Pribinov Kris II. triedy získala spisovateľka Irena Brežná, a to za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR.

Prezidentská medailistka SR Udelila Čaputová za zásluhy o rozvoj SR v sociálnej oblasti, najmä v oblasti práce s marginalizovanými komunitami, Kvetoslave Berkyovej. Za významné zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry si medailu prevzala speváčka ľudových piesní Mária Mačošková.

Udeľovanie vyznamenaní, najmä štátnych, je podmienené uznaním zásluh občanov SR aj iných. Ide o morálne a spoločenské ocenenie vynikojúcich jednotlivcov, výnimočne aj vojenských útvarov a vojenských zväzkov, ktoré majú zástavu.

Právo udeľovať štátne vyznamenania patrí k tradičným kompetenciám hláv štátov. Štátne vyznamenania sú radiy (vyššie) a kríže (nižšie). Prezident udeľuje aj Rad Andreja Hlinku.

.

Leave a Comment