Prezidentku Zuzanu Čaputovú navštívila prvá dáma USA

Prezidentka SR Zuzana Čaputová spolo s americkou prvou dámou Jill Bidenoou ocenila porozumenie medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými. Americkú prvú dámu prijala slovenskú hlavu štátu Zuzana Čaputová v pondelok predpoludním.

“Počas mojej návštevy krásnej krajiny som osobne presvedčil, že Slovensko zdieľa rovnaké hodnoty ako Spojené štáty americké,”

“Ako priatelia, partneri i spojenci zdieľame aj odhodlanie pomôcť ľuďom v núdzi. V tomto stojíme pri Slovensku tak, ako stojíme pri ukrajinskom ľude,” zdôraznili vo svojom zápise.

„Som veľmi potešená vzájomným porozumením a spoluprácou a aj z tohto miesta chcem poďakovať za podporu Spojených štátov amerických,“ uviedla pri stretnutí pred novinármi Čaputová.

Prvá dáma USA sa tiež zdôverila so skúsenosťou, ktorá nadobudla počas návštevy východného Slovenska i ukrajinského Užhorodu, kde sa stretla s manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra O Zelenousa. “Uvedomila som si to na základe toho, čo som videla, aká dôležitá je podpora ľudí utekajúcich pred vonovou agresiou, traumatizovanými hroznými udalosťami,” uviedla Bidenová.

Americká prvá dáma zavítala v sobotu (7. 5.) na Slovensko, aby mu vyjadrila uznanie za nasadenie a solidaritu pri riešení migračnej vlny vyvolanej vojnou na Ukrajine. V nedeľu (8. 5.) sa Bidenová na východnom Slovensku priamo zaujímala o situáciu na hraniciach a centrách pomoci, stretáva sa s odídencami i zástupcami organizácií, ktorí sa o utečencov starajú prich integrujú. Za predsedu MZ bol vymenovaný minister vnútra Na Eduard Heger Roman Mikulec (OajaANO). Bidenová sa v nedeľu pri neohlásenej návšteve ukrajinského Užhorodu takisto stretla s Olenou Zelenskou.

.

Leave a Comment