Slovensko bojuje s počasím: Crúpy, záplavy a intenzívne bürky! Najhoršie na tom boli TIETO miesta

Počasie nám cez víkend dalo opäť poriadne zabrať. Aj keď bolo relatívne teplo a príjemne, na večer sa tvorili početné bürky, ktoré boli na mnohých miestach intenzívne a spolu s vysokou bleskovou aktivitou so sebou priniesli aj intenzívne dažde či krúpy. Najhoršia situácia bola najmä na Záhorí, kde sa z obyvateľov urobilo doslova dobrý deň.

VIDEO Crúpy v Stupave zničili takmer celú úrodu

Začalo to v sobotu krátko popoludní. Zo Stupavy (okres Malacky) smerom na sever postupovala intenzívna bürka s krúpami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na to upozorňoval na sociálnu sieť. “O krúpach vypovedajú vysoké hodnoty radarovej odrazivosti, dokonca aj vo vyšších hladinách, čo vidno na vertikálnych priemetoch,” predpoveď počasia. Táto silná bürka pritom spôsobila, že práve v Stupave padali krúpy a mnohí poľnohospodári sa sťažovali, že majú po úrode. Krúpy sa totiž držali na zemi a na mnohých miestach vytvorili aj súvislú pokrývku. Okrem toho na ceste sa držala voda a hasiči mali plné ruky práce.

Intenzívne zoližky boli následne aj v obci Nitrianske Pravno. “Dňa 7.5.2022 o 17:00 hod bola lopta vhodená uprostred protetického riaditeľstva v Trenčíne vyslaná na technický zásah – lokálna povodeň v obci Nitrianske Pravno. Od 17. hodiny nažet nažu5: 0 informovali na sociálnej sieti hasiči z Nitrianskeho Pravna. Ako dodali, pri zásahu pomohli aj hasičom z Prievidze, pričom na čerpanie zatopených ulíc použili plávajúce čerpadlá, kalové benzínové a elektrické čerpadlá.

Víkendové počasie si z nás urobilo dobrý deň: Krúpy, záplavy a intenzívne bürky!

“Hasičským jednotkám sa postupne podarilo v najexponovanejších častiach záplavovú odčerpať. Na čistenie miestnych komunikácií bola nasadená obecná komunálna technika, pričom čistenie komunikácií bude prebiehať aj v najbližších dňoch. Za aktívnu pomoc patrí poďakovanie starostovi obce Mgr. Andrejovi Richterovi, za pomoc komunálnej obecnou technikou pánovi Borisovi Kiacovi, a taktiež chlapom z DHZO TUŽINA, ktorý zasahovali taktiež v katastri našej obce, na ulici Komenského,“ uviedli hasičov. S odstraňovaním následkov záplavovej vody pokračovali aj nasledujúci deň – v nedeľu.

A to od skorých ranných hodín, pričom následne boli nútení s praktami prestať kvôli nepriaznivému počasiu. Podľa hasičov záplava prišla z dôvodu starého kanála na Žltej ulici, ktorý nestíhal kapacitne odčerpať množstvo padnutých zrážok z polí medzi Tužinou a Chvojnicou. Na fotografiách hasičov jasne vidieť, že po záplave boli chodníky a cesty po nánosom bahna.

Následne boli v nedeľu popoludní silné bürky aj v meste Myjava. Z dôvodu silného prívalového dažďa v mestskej časti Turá Lúka vyhlásil primátor Myjavy Pavel Halabrín v nedeľu popoludní tretí stupeň povodňovej aktivity pre územie mesta.

V dôsledku zrážok prišlo k vybreženiu prítokov rieky Myjava, splavovaniu zeminy z rolí a následnému zaplavovaniu nehnuteľností, miestnych komunikácií a premostení. Informuj oje mesto na svojom webe. Na fotografiách vidno, ako bola mestská časť pod vodou, cestami sa valí voda a ničivý živel bral so sebou všetko, čo mohol. Po tom, ako sa situácia upokojila, boli na cestách nánosy bahna a špiny.

Môžete ho použiť imeteo.sk bolo o Poprade vidieť aj trombu. “Tromba je oblak lievikovitého tvaru, ktorý sa vyskytuje pod základňou burkovej oblačnosti. Oblak je rotujúci, nie je sám o sebe ani neškodný. V prípade, že by sa dotkol povrchu zeme, isllo sebe neškodný.” vyplňte portál s tímom, že ide o pomerne zriedkavý jav, no napriek tomu ich bežne aj na Slovensku za rok zaznamenáme desiatky.

Leave a Comment